четвер, 26 травня 2022 р.

Інтегроване заняття (дитина у світі природи + аплікація) Тема: "Народні символи України"

 

Програмовий зміст: : розширити знання дітей про Батьківщину — Україну, її державні символи (Герб, Прапор, Гімн), народні символи (Калина, Соняшник, Верба, Рушник, Віночок, Дуб),  дати  дітям поняття про народні обереги, уточнювати та збагачувати уявлення дітей про значення та роль віночка у житті українського народу . Вчити добирати квіти до віночка за формою, кольором , розміром та послідовно і охайно приклеювати їх до основи . Розвивати емоційну та зорову чутливість,  вміння милуватись та радіти  розмаїттю барв та  виконаній роботі.  Виховувати  почуття  патріотизму, повагу  та  інтерес  до  духовних  надбань нашого  народу, народних оберегів.                                                                                                     

   Матеріал: український віночок, зображення квітів-ромашка, волошка, мак, незабутка, чорнобривці, стрічки різного кольору. Зразок роботи, заготовки квітів, стрічок, ножиці, клей, пензлі для клею, серветки.

 

Структура  заняття

1.     Організаційний момент.

Доброго дня, діти, я вас дуже рада бачити веселими та усміхненими, дарую вам свою посмішку і зичу міцного здоров'я. Пропоную вам подарувати посмішки одне одному.

2.     Бесіда

Сьогодні дітки ми будемо продовжувати розмовляти про нашу рідну Батьківщину- нашу Україну. Давайте пригадаємо як називаються люди які живуть на Україні? (українці). А якою мовою ми розмовляємо? (українською.) Давайте пригадаємо про які символи ми розмовляли на минулому заняття (прапор, герб, гімн) Це державні символи нашої країни. А сьогодні ми поговоримо про не менш важливі символи нашої країни – це народні символи. Які шанували і поважали наші прабабусі та прадідусі. Це – калина, верба, соняшник, лелека, соловейко, вишиванки, вишиті рушники і звісно ж віночок.

Майже в сіх народів є улюблені рослини-символи, обереги. І у нас їх також є багато але найулюбленішими є калина та верба. Адже недарма в народі кажуть «Без верби і калини, нема України».

 У народі цінують калину за її цілющі властивості. З ягід варять кисіль, джем, варення. Тому й садили калину біля осель. Калина – це символ мужності й незламності духу в боротьбі за незалежність рідного краю. В Україні існував гарний звичай: коли в сім¢ї народжувалася дівчинка – обов’язково саджали кущ калини біля хати, щоб була вродливою.

 

Верба своїм корінням укріплює береги, та очищує воду. Коли копали раніше криницю, то кидали шматочок вербової колоди для очищення води.

Соловей - Український народ дуже співучий. І соловей є символом співучої нашої мови. Не дарма кажуть : «Українська мова чудова – неначе солов’їна!

Лелека- символ сімейного щастя. Є така в народі прикмета - «Щасливий той двір, де є гніздо лелеки». Бо лелека приносить до оселі немовлят.

Соняшник. Чи не найсильніший серед квітів… він знайшов своє місце під Сонцем. І не міг не знайти, бо постійно орієнтується на небесне Світило – повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Тож Сонце його не засліплює, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень…

 Рушник. Важливе місце в житті українського народу займає рушник. Не було жодної хати без вишитого рушника. Ним прикрашали стіни, вкривали хліб, витирали руки. Хліб – сіль на вишиваному рушнику – ознака гостинності українського народу. Без рушника не святкували ні народження дитини, ні весілля. Коли син вирушав у дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха. А дочок навчали вишивати рушники ще з малечку.

 Віночок. Здавна в Україні всі дівчатка носили віночки. Вінок — це своєрідний оберіг, «знахар» душі, в ньому є така сила, що біль знімає і береже волосся.

Дидактична гра «Народні символи України»

-                Сьогодні ми поведемо розмову про дівочий віночок. Адже саме віночок є найкращою оздобою голови української  дівчини. Чи  відомо  вам, що  віночки , як  окрасу,  одягали  ще  ваші  бабусі.

-         Український вінок — справжнє диво нашого народу. Адже кожна квіточка у вінку не лише прикрашала голову дівчини, а й слугувала оберегом, дарувала їй свою силу та вроду ,оберігала  від  усього  злого. Щоб сплести вінок, треба було знати властивості та символіку кожної квітки. Отож недарма кажуть, що плести віночок – то справжнє мистецтво. Традиційно вінок прикрашають різнокольоровими стрічками. Де кожен колір стрічки має своє значення.

-         Дівчатка, а ви любите носити віночки? (так)

-          Коли ви їх одягаєте? (на свято)

У народі про віночок говорять:

-         Гарний віночок-окраса дівчини.

Віночок дівчата починали насити з трьох років  і  до самого весілля. От і сьогодні ми сплетемо свій віночок та познайомимося з його квіточками.    

Дидактична гра "Складемо віночок"                                                                                                                                                                    

Давайте пригадаємо, які квіти я вплітала у вінок                                                       (діти називають квіти із віночка)

-         Ось і у наш вінок вплетені квіти, а чого ще не вистачає? Так, правильно, стрічок. Кожна стрічка на віночку, як і квітка, має своє значення.

Коричнева стрічка – символ матері – Землі ( вплітається в центрі ).

Зелена – символ молодості. 

Жовта – промінь сонця.

Блакитна – символ неба.

Жовтогаряча – символ життя.

Рожева – символ чистоти і добра.

Стрічки ув’язували так, щоб вони були довші за косу. Вважалося, що вони оберігають її від злого ока.

Вихователь: Я  пропоную  вам, діти ,сьогодні  не  тільки  розглянути  віночок – оберіг, а  й  створити  його  власними  руками.  Виготовити аплікацію віночка.  Згодні?     (так)                                                                                                                      Коли будете  аплікувати  віночки,   пам’ятайте малята,  що ви робите віночок - оберіг   для  рідних  вам  людей, тому  слід  виконувати  роботу  старанно та охайно.

Показ роботи вихователем

Пальчикова гімнастика

Раз два, три, чотири, п’ять —

Вийшли пальці погулять.

Оцей пальчик — найсильніший,

Він найбільший, найтовстіший.

Вказівний палець для того,

Щоб показувать відоме.

Палець цей середнім зветься,

Він найдовший, як ведеться.

Оцей палець безім’яний,

Вередливий, неслухняний.

Ось мізинчик, хоч маленький,

Проте вдалий і спритненький

Самостійна робота дітей

Підсумок

 Ми  сьогодні  з  вами  зробили  надзвичайну  справу – виготовили  віночки

обереги  для  рідних  та  близьких  вам  людей.  Подивіться ,які  гарні  та  чудові наші  віночки – обереги . Я  переконана, що  вони  обов’язково  сподобаються  вашим  бабусям, мамам, і будуть  оберігати  вас  і  їх  завжди.

- Що  найбільше  запам’яталось вам  під  час нашої   зустрічі? Чому новому

ви навчились сьогодні?





 

                                                                                 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар