вівторок, 31 травня 2022 р.

Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі Тема: Математична прогулянка «Цікаві завдання від зайчика»

 

Програмовий зміст: закріпити вміння дітей лічити й відраховувати предмети у межах п’яти; повторити геометричні фігури, закріпити вміння розрізняти їх і використовувати, розв’язуючи логічні вправи; з’ясувати вміння орієнтуватись у часі та просторі; розвивати логічне мислення; виховувати увагу та спостережливість.

 

Матеріал: зайчик,  дидактичні ігри (ІКТ): «Кількісна та порядкова лічба», «Порівняння предметів за кольором та формою», «Називання чисел у зворотньому порядку»; відео «Математика від зайчика», «Орієнтування у просторі»

Хід заняття

 

 

1.     Діти, послухайте й відгадайте загадку. Я впевнена, ви відразу впізнаєте, про кого в ній іде мова

 

Довгі вуха, куций хвіст,

Невеличкий сам на зріст.

На городі побував,

Там капустки пожував.

Довгі лапки — скік та скік.

Ми погнались — він утік. (Зайчик)

— Молодці, правильно відгадали.

Сьогодні до на нашу зустріч з вами завітав зайчик. Проте він дуже засмучений. У нього трапилася біда. Лисичка прогнала зайчика з його хатинки.  Він  прийшов до нас просити допомоги, бо Лисиця сказала йому, що звільнить хатинку лише тоді, коли він виконає всі її завдання. А Зайчик іще не вчив математики і сам не впорається з ними. Допоможемо йому?

2.     «Математика від зайчика»

3.      Гра «пропущені цифри»

4.     Відео «Орієнтування у просторі»

Фізкультхвилинка із зайчиком

 

5.     Ігри ІКТ від зайчика

·        «Називання чисел у зворотньому порядку»

·        «Порівняння предметів за кольором та формою»

·        «Кількісна та порядкова лічба

 

6.     Підсумок заняття

  Діти, вам сподобалися завдання, які передала Лисичка?

 А яке сподобалося найбільше? Чому?

Ви були уважними, кмітливими і все змогли виконати, а отже, допомогли Зайчикові звільнити хатинку.



 

Фізкультхвилинка "Зайчики"


Інтернет ресурс https://youtu.be/gsPyvMHPy8g

понеділок, 30 травня 2022 р.

Валеологія "Здоровий спосіб життя"



 



Художньо-продуктивне образотворення (малювання) "Знайомство з народною іграшкою"

 

Програмовий зміст: розширювати знання дітей про види іграшок і їх призначення. Правила користування ними. Вчити визначати матеріал з якого виготовлені іграшки. Збагачувати знання дітей про різні види української народної іграшки (дерев’яними, глиняними, іграшками з тіста, ганчір’я). Закріпити знання про їх виникнення. Виховувати бережне ставлення до іграшок. Виховувати інтерес до минулого свого народу, його народної творчості, традицій; бажання передавати бачене в малюнку, естетичний смак, охайність у роботі з фарбами; поглибити знання дітей про українську народну іграшку, продовжувати знайомити дітей з декоративними візерунками українського народного декоративно-вжиткового мистецтва. Учити дітей прикрашати лініями, крапками, кільцями, мазками паперові силуети півника.

Матеріал: ілюстративний матеріал до теми „Українська народна іграшка”, фарби, вода, пензлик, шаблон народної іграшки .

Структура заняття

1.     Організаційний момент.

Доброго дня, всіх вас вітаємо,

Доброго дня, здоров’я бажаємо.

 

Сьогодні у нас буде цікаве заняття. І ми із вами спробуємо повернутися у давні часи. А про що ми будемо говорити, ви зрозумієте, коли відгадаєте оцю загадку:

 

В кожній хаті де дитинка

Цих речей, як намистинок.

З ними грають малюки

Їх ховають залюбки

З ними радісно завжди

Це ж веселі…  (Іграшки)

 

-       Звичайно, всі діти дуже люблять іграшки.

-       А де беруться іграшки? Так, їх виготовляють на фабриці, купують у магазинах.

-       А з чого виготовляють іграшки? (З пластмаси, гуми, заліза, тканини, дерева).

2.     Розглядання ілюстрацій із зображенням народних іграшок.

У далеку – давнину, коли не було таких великих будинків, люди жили у таких сільських хатах. Уявіть собі що в такій маленькій хатинці жила велика і дружня сім?я, багато дітей – старші гляділи менших і таких іграшок, які є зараз у вас, у них не було.

 

Колись, дуже давно, коли ще не було фабрик, де виготовляли дитячі іграшки, їх робили самі батьки. Ті іграшки були зовсім не схожі на сучасні.

·        Дерев’яні іграшки.

·        Лялька мотанка. Зверніть увагу на цю цікаву ляльку. В Україні ця лялька відома як лялька-мотанка. Коли дитина була маленька, бабуся чи мама скручувала для неї з якоїсь старої хустки чи полотнини ось таку ляльку. Її не можна було купати, ні роздягати, її просто носили і колисали. Гралися нею всі діти. Навіть були ляльки-мотанки у вигляді козачків, якими могли бавитися хлопчики.

·        Солом’яні іграшки. З’явилися прямо у полі, куди селяни брали своїх дітей. Залишившись без нагляду діти плакали, вередували. Щоб заспокоїти дитину мати скручувала ляльку з соломи, трави чи кукурудзи.

·            Їстівні іграшки. Такі іграшки дарували дітям на свята: сирні коники, пряники у формі «коників». Так весною мами випікали для малят «жайворонків», аби з їхньою допомогою закликати з вирію пташок.

·        Глиняні іграшки. Серед іграшок із глини є зображення різних тварин, іграшковий посуд, людські постаті. Їх виготовляли майстри з Опішні на Полтавщині.

Як ви гадаєте, як називається людина, яка виготовляє ці вироби?

Глина в кого ожива?

Творить з нею хто дива?

В нього посуд ніби жар,

Ну звичайно ж, це…    (Гончар).

 

Ставили спочатку глиняні вироби у піч, щоб вони висохли і стали міцніші, а потім розписували.

Діти як потрібно гратись з цими іграшками? (Дуже обережно. Можуть розбитися). Ось такі гарні свищики і досі виготовляють майстри Косівщини. Такі веселі і гарні, вони привертають увагу не лише дітей, а й дорослих. Цими іграшками можна не лише гратися, а ними можна прикрашати кімнату. Майстри розмальовують іграшкових тварин грайливо, квітами, крапками, хвилястими лініями, спіральками.

3.     Дидактична гра «Сучасні та народні іграшки»

4.     Читання вірша про півника.

-   Сьогодні ми станемо народними майстрами і розмалюємо півників.

Півник, півник-свистунець,

В тебе гарний гребінець:

Хвостик розфарбований –

Ось ти розмальований.

-      З чого зроблена ця іграшка? Так, з глини.  А що вміє робити ця пташка? Так, вміє співати. Давайте розглянемо цього півника і назвемо, що в нього є (Тулуб, голівка, гребінчик, борідка, дзьобик, хвіст, а замість ніг – підставка). Чим прикрашений півник? (Крапочками, лініями, кільцями).

5.     Розглядання зразків.

-      Ось, подивіться, як я прикрасила пташку. Що прикрашено у пташки? (Голівка, хвостик, тулуб). Чим прикрашений тулуб? Голівка? Хвостик? Діти, я буду розмальовувати півника, а ви уважно дивіться, як я буду малювати.

6.     Показ послідовності виконання роботи.

7.      Пальчикова гімнастика

8.     Самостійна робота дітей.

9.     Підсумок.

      – Молодці, діти. Ви дуже гарно розмалювали півників.



 

пʼятницю, 27 травня 2022 р.

Казка про Україну.


Інтернет ресурс https://youtu.be/P7TnB2679cE

Художньо-продуктивне образотворення (аплікація) Тема: «Український рушник»

  

Програмовий зміст :

-         ознайомити дітей з одвічним людським символом – українським рушником;

-         розвивати художні і естетичні смаки;

-         виховувати охайність, працьовитість, повагу до традицій рідного народу;

-         виховувати любов до українських оберегів, символів, які є невід'ємною частиною нашої культури.

Матеріали і обладнання: зразки, презентація, відео про український рушник, вишиті українські рушники, білий, кольоровий папір, олівець, клей, ножиці.

Хід заняття

I. Організаційний момент – перевірка наявності вихованців та їх готовності до заняття.

II. Робота над темою заняття.

1.     Вступна бесіда.

Загадка

   Витирають залюбки
   ноги, руки малюки.
Витирають щічки
                        Павлик та Марічка.    (Рушник)

Сьогодні ми будемо говорити про український рушник – одвічний людський символ. Подивіться, які красиві рушники. Виткані, вишиті із зображенням геометричних фігур, квітів, дерев

Рушник – символ щасливого життя. Ми бачимо рушник на стіні. Це давній український звичай. Не було жодної на Україні хати, яка б не прикрашалась рушниками. Рушник – це обличчя оселі. Він характеризує жіночу працьовитість, майстерність, охайність.

За давнім звичаєм, як тільки у родині підростала дівчинка, мати заздалегідь турбувалась про рушники. До їх виготовлення привчала і свою доньку.

-         Діти, чи знаєте ви, як народжується рушник? (відповіді дітей)

Загадка

        В чистім полі він росте :

На високих ніжках,

    В зелених панчішках.

Квіточки блакитні,

                                                  Оченьки привітні.

                       (Льон)

Із стебел льону, конопель ще в давнину люди навчились виготовляти нитки, з яких ткали тканину, з якої шили одяг, рушники, скатертини, хустки. Праця людей раніше була дуже важкою. Тепер з конопель не роблять тканини. І працю людей з виготовлення тканини з льону на фабриках полегшують машини. Крім того, тепер сорочки і рушники і скатертини шиють з бавовняної тканини, яку роблять з бавовни.

В хаті рушник є ознакою великої любові до своєї оселі, родини, ознакою гостинності й доброзичливості. Вишиті, виткані рушники – це символи щасливого життя. В українців із рушниками пов'язано багато звичаїв. Деякі з цих звичаїв з часом згубилося. Ви уважно послухайте і назвете ті звичаї, де і в наш час використовуються рушники.

1) Дитина народжується – йдуть в гості з рушниками.

2) Гостей стрічають з хлібом сіллю.

3) До армії йти хлопцеві – мама дарує сину рушник.

4) Раніше в поле на оранку чи жнива теж без рушників не ходили.

5) Сину, який вирушав з рідної домівки, теж давали рушник – оберіг.

6) Гарно оздобленими рушниками накривали кошики з паскою (на Великдень) чи яблуками (на Спаса), коли ідуть до церкви.

7) Рушники стелять під ноги молодятам, які одружуються і на ньому вони дають обіцянку один одному на вірність, руки пов'язують їм теж весільним рушником.

8) На весіллі сватів теж пов'язують рушниками (колись любовно їх вишивали дівчата довгими зимовими вечорами).

Рушники були різні, залежно від їх призначення:

Утирачі (утиравники) – не вишиті, з цупкої тканини, рушники для рук, обличчя, тіла.

Стирачі – невідбілені рушники для витирання столу, посуду. Зі стирачем ходили корову доїти.

Божники, або покутники – рушники для образів. Для них брали найтонше відбілене полотно, вишиті.

Кілкові – для прикрашання дзеркала, портретів, картин.

Рушники біля вікон і дверей були обереги від злих сил. Обереги, як і узори повинні бути безперервними. Часто це були чоловічки, що немовби тримаються за руки.

Презентація «Вишитий рушник» (бесіда за змістом)

2.     Оголошення теми і мети заняття

Показ відео про візерунки, які зображені на рушнику

-         Діти, подивіться, рушники виткані не з однієї нитки, а на рушниках вишиті візерунки

Найдавніші рушники вишивалися узорами – символами, кожен з яких щось означав:

Ромб - поле;

Крапка – засіяне зерно;

Ламана лінія – вода;

Просто лінія – земля;

Квітки з'єднанні – зірки;

Дерево з гілками – символ родючості;

Голубки на рушнику – то символ любові, їх вишивали на весільних рушниках;

Ламана лінія – означала ще безкінечність життя і людського роду.

На рушникові можна побачити соняшники і виноград, ружу і барвінок, дубові листя і жолуді, вишню і вербу. Калина на рушникові – то символ вірності і дівочої вроди, а калина з дубом – поєднання краси і сили. З квітами на рушниках переплітається пташиний світ : півень, зозуля, голубі сорока, соловейко і різні фантастичні птахи. Найчастіше зустрічається на рушниках зозуля, то улюблена птаха українського народу.

ІІІ. Практична робота

- Діти, ми сьогодні з вами вишиємо рушник, але вишиємо не нитками, а геометричними фігурами.

1. Нарізаємо геометричні фігури – квадрати розмірами 1 см.

2. Викладаємо з геометричних фігур візерунок (зразки)

3. Приклеюємо геометричні фігури на білий рушник

ü Пальчикова гімнастика

ü Самостійна робота дітей

IV. Підсумок заняття

-         що таке рушник?

-         де в хаті розміщують рушники?

-         в яких звичаях та обрядах використовують рушники?







 

Консультація для батьків "Якщо у дитини поганий апетит"










 

четвер, 26 травня 2022 р.

Дітям для опрацювання "Догляд за кімнатними рослинами"

Інтернет ресурс: https://www.youtube.com/watch?v=INngrC_Yo_U&t=147s


Інтегроване заняття (дитина у світі природи + аплікація) Тема: "Народні символи України"

 

Програмовий зміст: : розширити знання дітей про Батьківщину — Україну, її державні символи (Герб, Прапор, Гімн), народні символи (Калина, Соняшник, Верба, Рушник, Віночок, Дуб),  дати  дітям поняття про народні обереги, уточнювати та збагачувати уявлення дітей про значення та роль віночка у житті українського народу . Вчити добирати квіти до віночка за формою, кольором , розміром та послідовно і охайно приклеювати їх до основи . Розвивати емоційну та зорову чутливість,  вміння милуватись та радіти  розмаїттю барв та  виконаній роботі.  Виховувати  почуття  патріотизму, повагу  та  інтерес  до  духовних  надбань нашого  народу, народних оберегів.                                                                                                     

   Матеріал: український віночок, зображення квітів-ромашка, волошка, мак, незабутка, чорнобривці, стрічки різного кольору. Зразок роботи, заготовки квітів, стрічок, ножиці, клей, пензлі для клею, серветки.

 

Структура  заняття

1.     Організаційний момент.

Доброго дня, діти, я вас дуже рада бачити веселими та усміхненими, дарую вам свою посмішку і зичу міцного здоров'я. Пропоную вам подарувати посмішки одне одному.

2.     Бесіда

Сьогодні дітки ми будемо продовжувати розмовляти про нашу рідну Батьківщину- нашу Україну. Давайте пригадаємо як називаються люди які живуть на Україні? (українці). А якою мовою ми розмовляємо? (українською.) Давайте пригадаємо про які символи ми розмовляли на минулому заняття (прапор, герб, гімн) Це державні символи нашої країни. А сьогодні ми поговоримо про не менш важливі символи нашої країни – це народні символи. Які шанували і поважали наші прабабусі та прадідусі. Це – калина, верба, соняшник, лелека, соловейко, вишиванки, вишиті рушники і звісно ж віночок.

Майже в сіх народів є улюблені рослини-символи, обереги. І у нас їх також є багато але найулюбленішими є калина та верба. Адже недарма в народі кажуть «Без верби і калини, нема України».

 У народі цінують калину за її цілющі властивості. З ягід варять кисіль, джем, варення. Тому й садили калину біля осель. Калина – це символ мужності й незламності духу в боротьбі за незалежність рідного краю. В Україні існував гарний звичай: коли в сім¢ї народжувалася дівчинка – обов’язково саджали кущ калини біля хати, щоб була вродливою.

 

Верба своїм корінням укріплює береги, та очищує воду. Коли копали раніше криницю, то кидали шматочок вербової колоди для очищення води.

Соловей - Український народ дуже співучий. І соловей є символом співучої нашої мови. Не дарма кажуть : «Українська мова чудова – неначе солов’їна!

Лелека- символ сімейного щастя. Є така в народі прикмета - «Щасливий той двір, де є гніздо лелеки». Бо лелека приносить до оселі немовлят.

Соняшник. Чи не найсильніший серед квітів… він знайшов своє місце під Сонцем. І не міг не знайти, бо постійно орієнтується на небесне Світило – повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Тож Сонце його не засліплює, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень…

 Рушник. Важливе місце в житті українського народу займає рушник. Не було жодної хати без вишитого рушника. Ним прикрашали стіни, вкривали хліб, витирали руки. Хліб – сіль на вишиваному рушнику – ознака гостинності українського народу. Без рушника не святкували ні народження дитини, ні весілля. Коли син вирушав у дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха. А дочок навчали вишивати рушники ще з малечку.

 Віночок. Здавна в Україні всі дівчатка носили віночки. Вінок — це своєрідний оберіг, «знахар» душі, в ньому є така сила, що біль знімає і береже волосся.

Дидактична гра «Народні символи України»

-                Сьогодні ми поведемо розмову про дівочий віночок. Адже саме віночок є найкращою оздобою голови української  дівчини. Чи  відомо  вам, що  віночки , як  окрасу,  одягали  ще  ваші  бабусі.

-         Український вінок — справжнє диво нашого народу. Адже кожна квіточка у вінку не лише прикрашала голову дівчини, а й слугувала оберегом, дарувала їй свою силу та вроду ,оберігала  від  усього  злого. Щоб сплести вінок, треба було знати властивості та символіку кожної квітки. Отож недарма кажуть, що плести віночок – то справжнє мистецтво. Традиційно вінок прикрашають різнокольоровими стрічками. Де кожен колір стрічки має своє значення.

-         Дівчатка, а ви любите носити віночки? (так)

-          Коли ви їх одягаєте? (на свято)

У народі про віночок говорять:

-         Гарний віночок-окраса дівчини.

Віночок дівчата починали насити з трьох років  і  до самого весілля. От і сьогодні ми сплетемо свій віночок та познайомимося з його квіточками.    

Дидактична гра "Складемо віночок"                                                                                                                                                                    

Давайте пригадаємо, які квіти я вплітала у вінок                                                       (діти називають квіти із віночка)

-         Ось і у наш вінок вплетені квіти, а чого ще не вистачає? Так, правильно, стрічок. Кожна стрічка на віночку, як і квітка, має своє значення.

Коричнева стрічка – символ матері – Землі ( вплітається в центрі ).

Зелена – символ молодості. 

Жовта – промінь сонця.

Блакитна – символ неба.

Жовтогаряча – символ життя.

Рожева – символ чистоти і добра.

Стрічки ув’язували так, щоб вони були довші за косу. Вважалося, що вони оберігають її від злого ока.

Вихователь: Я  пропоную  вам, діти ,сьогодні  не  тільки  розглянути  віночок – оберіг, а  й  створити  його  власними  руками.  Виготовити аплікацію віночка.  Згодні?     (так)                                                                                                                      Коли будете  аплікувати  віночки,   пам’ятайте малята,  що ви робите віночок - оберіг   для  рідних  вам  людей, тому  слід  виконувати  роботу  старанно та охайно.

Показ роботи вихователем

Пальчикова гімнастика

Раз два, три, чотири, п’ять —

Вийшли пальці погулять.

Оцей пальчик — найсильніший,

Він найбільший, найтовстіший.

Вказівний палець для того,

Щоб показувать відоме.

Палець цей середнім зветься,

Він найдовший, як ведеться.

Оцей палець безім’яний,

Вередливий, неслухняний.

Ось мізинчик, хоч маленький,

Проте вдалий і спритненький

Самостійна робота дітей

Підсумок

 Ми  сьогодні  з  вами  зробили  надзвичайну  справу – виготовили  віночки

обереги  для  рідних  та  близьких  вам  людей.  Подивіться ,які  гарні  та  чудові наші  віночки – обереги . Я  переконана, що  вони  обов’язково  сподобаються  вашим  бабусям, мамам, і будуть  оберігати  вас  і  їх  завжди.

- Що  найбільше  запам’яталось вам  під  час нашої   зустрічі? Чому новому

ви навчились сьогодні?